e-hip.pl

Blog tematyczny o marketingu, biznesie, rozwoju osobistym

Biznes

E-commerce jak i od czego zacząć?

E-commerce jak i od czego zacząć?

Rozwój technologii cyfrowych zmienia nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale również to, jak robimy zakupy. Handel w sieci, znany także jako e-commerce, zyskuje na popularności, a pandemia COVID-19 tylko przyspiesza ten trend. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak założyć sklep internetowy? Skąd zacząć swoją przygodę z e-commerce? O tym właśnie będzie ten artykuł.

Definicja i znaczenie e-commerce

E-commerce, czyli handel elektroniczny to forma działalności gospodarczej, polegającej na przeprowadzaniu transakcji handlowych za pośrednictwem internetu. Zakres działalności e-commerce obejmuje nie tylko sprzedaż produktów, ale również usługi, jak np. platformy streamingowe, księgarnie online czy przeniesione do sieci tradycyjne sklepy.

Warto zaznaczyć, że mówimy tu o różnego rodzaju transakcjach, nie tylko tych pomiędzy firmą a konsumentem (B2C), ale też pomiędzy samymi firmami (B2B).

E-commerce zyskuje na znaczeniu zarówno na świecie, jak i w Polsce. Prognozy wskazują, że wartość globalnego rynku e-commerce w 2021 roku wyniesie 4,9 biliona dolarów, a do 2025 ma to być już 6,5 biliona dolarów. To pokazuje potencjał tego sektora i dlaczego warto się nim zainteresować.

Kluczowe elementy skutecznego sklepu internetowego

Zastanawiasz się, jakie elementy są kluczowe dla sklepu internetowego? Oto kilka z nich:

 1. Intuicyjna nawigacja – Klient musi łatwo znaleźć to, czego szuka. Spraw, aby Twoja strona była prosta, przejrzysta i intuicyjna.
 2. Opisy produktów – Opisy powinny być szczegółowe, zrozumiałe i zachęcające. Pamiętaj o wysokiej jakości zdjęciach.
 3. Proces zakupu – Im krótszy i prostszy, tym lepiej. Zbyt skomplikowany proces zakupu może zniechęcić klienta.
 4. Bezpieczeństwo – Twoi klienci muszą czuć się bezpiecznie, dokonując zakupów w Twoim sklepie. Zadbaj o odpowiednie certyfikaty i zabezpieczenia.
 5. Opinie i recenzje – Klienci ufają opinii innych użytkowników. Pozwól im ocenić Twoje produkty i podziel się tymi informacjami.

Tworzenie strategii marketingowej dla sklepu e-commerce

Pomyślna strategia marketingowa jest kluczowym elementem zarządzania e-commerce. Wieści o nowo otwartym sklepie muszą dotrzeć do potencjalnych klientów! Istotne są tu takie działania jak:

 • SEO – optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych
 • Prowadzenie bloga – edukacja klientów, budowanie autorytetu, poprawa widoczności w sieci
 • Media społecznościowe – budowanie społeczności, zdobywanie nowych klientów
 • Reklama w internecie – reklamy płatne, efektywny sposób dotarcia do szerokiego grona odbiorców

Podstawy SEO w e-commerce

Zrozumienie podstaw SEO jest kluczowe dla każdej osoby prowadzącej działalność w branży e-commerce. SEO, czyli Search Engine Optimization, to zbiór działań mających na celu poprawę widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Obejmuje to zarówno optymalizację techniczną strony (szybkość ładowania, responsywność, struktura URL), jak i optymalizację treści (długość tekstu, stosowanie słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści).

Prawo i regulacje dotyczące e-commerce

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem jest zrozumienie prawnych aspektów prowadzenia sklepu internetowego. Zostając właścicielem e-sklepu, musisz spełnić szereg wymagań prawnych, związanych m.in. z ochroną danych osobowych, prawem konsumenckim czy prawem autorskim. Obejmuje to między innymi:

 • Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO)
 • Ustawa o prawach konsumenta
 • Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Wchodzenie na rynek e-commerce to duże wyzwanie, ale i wielka szansa. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, jak założyć sklep internetowy i od czego rozpocząć swoją przygodę z e-commerce.

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych analityków finansowych z praktyczną wiedzą na temat prowadzenia własnego biznesu. Od lat udzielamy wsparcia przedsiębiorcom na każdym etapie rozwoju firmy.